Na konto Svidníka pribudol ďalší Guinnessov rekord!
V týchto dňoch sme sa stali hrdými držiteľmi ďalšieho Guinnessovho rekordu v synchronizovanom tancovaní tanca štvorylka. Tancovalo sa v piatok 21. mája 2010 v 50 mestách z 8 krajín Európy. Svidník prispel k prekonaniu rekordu 780 tanečníkmi. O tancovaní štvorylky ako aj o novom svetovom rekorde sme sa porozprávali s garantkou projektu pre naše mesto Viktóriou Husárovou.
Aký je nový rekord v štvorylke a o koľko bol prekonaný ten starý?
Nový oficiálne uznaný rekord Quadrille je 32 416 tanečníkov, čím bol prekonaný rekord z roku 2009 teda 27 280 tanečníkov. Teda rozdiel je dosť vysoký – 5136 účastníkov. Pre ilustráciu, keď sme bojovali o prekonanie rekordu v roku 2009, bol tento rozdiel iba 240, pričom nás tešilo, že vtedy vo Svidníku tancovalo 244 ľudí, a teda bez našej účasti by sa nový rekord v roku 2009 nepodarilo urobiť. Podotýkam, že sa to nepodarí ani každý rok, nemusíme ísť ani ďaleko do minulosti napr. v roku 2008 nový guinnessov rekord v štvorylke nepadol.
Porovnajte prípravu vo Svidníku v roku 2009 a v roku 2010.
Samozrejme, že bol rozdiel už v samotnej výuke štvorylky. Vlani sme učili štvorylku 244 účastníkov, tentoraz 780, čo znamenalo v prvom rade zvýšiť počet lektorov z dvoch na piatich. V niektorých školách pre vysoký záujem nestačila ani kapacita telocvične, preto sa cvičilo aj vonku a tento rok by to bez mikrofónov nešlo. V roku 2009 sme si mohli dovoliť zorganizovať aj generálku deň pred dňom Dé, ale v tomto roku sme radšej zvolili 3 generálky dopoludnia 21. mája. Ale samozrejme, vyššiemu počtu tanečníkov sme sa tešili a všetky komplikácie boli prekonávané s radosťou a tešilo nás to viac ako vlani.
Koľko škôl sa zúčastnilo tancovania a s akým „skóre“ žiakov alebo študentov?
Vo Svidníku sa do pokusu o rekord zapojili ZŠ Komenského, ZŠ Karpatská, ZŠ 8. mája, CZŠ sv. Juraja, Spojená škola – ZŠ, Obchodná akadémia, Hotelová akadémia, SZŠ mil. Samaritána, Gymnázium bl. matky Terezy, Gymnázium Duklianskych hrdinov a Stredná odborná škola arm. gen. Ludvíka Svobodu. Okrem žiakov a študentov sa do projektu zapojilo 32 individuálnych tanečníkov. Prvenstvo v počte tancujúcich 202 si odnieslo Gymnázium Duklianskych hrdinov. Na druhom a treťom mieste to bolo veľmi tesné ZŠ 8. mája – 168 žiakov a ZŠ Komenského – 158 žiakov. Nešlo však o to - čo najviac, ale prispieť svojou účasťou.
V minulom roku sme mali Guinnessov certifikát už v septembri, prečo sme museli tentoraz čakať až do novembra?
Myslím si, že išlo o naozaj vysoký počet tancujúcich, ktorý tento termín takto posunul. Guinnessova komisia mala čo robiť. Vedela som, že to potrvá trochu dlhšie, pretože ešte v auguste som dostala email, kde od všetkých účastníkov žiadali ďalšie náležitosti spojené s potvrdzovaním konečného počtu tancujúcich.
Ako prebehlo samotné odovzdávanie a preberanie certifikátu?
Nové Guinnessove certifikáty priviezla na Slovensko delegácia zo Slovinska. Slávnostné odovzdávanie pre organizátorov – garantov tanečných škôl a klubov sa uskutočnilo v jednotlivých mestách. My sme si ten svoj prevzali na Radnici v Prešove z rúk Rudiho Kocbeka, predsedu Zväzu spoločenského tanca Slovinska a zároveň garanta celého medzinárodného projektu. Mojou úlohou je teraz odovzdať ho Svidníku, teda do rúk primátora Michala Bartka, čo verím, prebehne v najbližších dňoch.
Máte záujem účastniť sa tohto projektu aj v ďalšom roku?
Všetko závisí od prístupu vedenia mesta a vedenia jednotlivých škôl a koniec koncov aj záujmu študentov a žiakov. Ja samotná rekord nevytvorím. Prihlasuje sa mesto – nie moja osoba, mesto figuruje na zozname Guinnessa, nie ja. Na nás sa zabudne, ale Svidník na zozname ostáva. Pri príprave a realizácii akcie takýchto rozmerov je treba zabezpečiť veľa vecí. My, ako Tanečný klub, sme mali na starosti komunikáciu so šéfmi projektu na slovenskej ako aj medzinárodnej úrovni, ďalej zrealizovať výuku štvorylky a taktiež zabezpečiť kultúrny program a priebeh samotnej akcie. Najvyšším organizátorom bolo Mesto Svidník, ktoré umožnilo a pripravilo na akciu pešiu zónu, pódium, ozvučenie a pod. presne podľa požiadaviek projektu. Predovšetkým ďakujem primátorovi mesta Bartkovi za zakúpenie viac ako 800 účastníckych tričiek ako aj za ústretovosť počas prípravy akcie. Samotný deň by sa nezvládol bez učiteľov, ktorí jednotlivých žiakov na Pešiu zónu vo Svidníku doviedli a zabezpečovali dozor. Je veľa „drobností“, bez ktorých by sa to nepodarilo a ja ďakujem každému, kto prispel akoukoľvek svojou troškou k zdárnemu priebehu akcie, ktorej výsledkom je tento milý certifikát.
Ďakujem za rozhovor.
Zhovárala sa Valentína Gulová